BiH se porazom oprostila od Svjetskog prvenstva

Gotovo je. Svjetsko prvenstvo ponovo će se igrati bez reprezentacije Bosne i Hercegovine, koja u Zenici, i pored jako dobre i hrabre igre u revanšu baraža, nije uspjela savladati Portugal, već je ubilježila i drugi poraz, opet sa 0:1.

Našoj reprezentaciji, ipak, ne možemo zamjeriti ništa, već im samo čestitati za sve lijepe trenutke koje su nam podarili u ovim kvalifikacijama, iako one nisu završene kako smo željeli.

Agresivno od starta

Reprezentativci BiH su meč na užarenom Bilinom polju počeli baš kako je trebalo - agresivno, ali ne srljajući po svaku cijenu ka protivničkom golu. Za razliku od prvog meča u Lisabonu, naša igra djelovala je bolje i brže, ali nešto defanzivnije postavljeni Portugalci dobro su branili svoj gol.

Kada je Džeko u 4. minuti izašao pred Eduarda, sve je proključalo, ali uzalud - bio je u ofsajdu. Portugalci su u petoj minuti izveli opasan korner, nakon kojeg je Tiago glavom srećom šutirao u Hasagića.

Prvu opasniju situaciju pred golom Portugala bilježimo u 7. minuti. Bajramović, Salihović i Ibišević su izigrali sjajnu akciju, ali je Pepe u ključnom trenutku presjekao loptu. Isto je učinio Karvaljo (Carvalho)u 16. minuti, spriječivši Džeku da šutira na gol Eduarda. Nakon toga, udarac našeg centarfora je izbijen u korner, da bi uslijedio dosta slab pokušaj Ibiševića.

Portugal je u 25. minuti pokazao da može kazniti svaku grešku. Izigrali su našu odbranu, a Tijago (Tiago), koji je igrao umjesto Deka (Deco), izbacio je Meireleša (Meireles) samog pred Hasagića, ali naš golman nas je fantastičnom intervencijom spasio.

Nakon što smo izdržali pritisak Portugalaca, finiš poluvremena ponovo je pripao nama, ali nažalost, bez ijednog udarca u okvir gola. Zabilježili smo samo neodmjeren šut Ibiševića i pokušaj Pjanića nakon lijepe akcije Bajramovića i Džeke, koji je odbio Alveš.

Trojica napadača

Drugi dio počeli smo s tri napadača, pošto je Muslimović zamijenio Medunjanina, ali jedva da smo napravili išta. Nani se u 48. minuti sjajno izborio za šut, ali Hasagić je odlično odbranio.

I onda kraj. Nakon serije grešaka naše odbrane, Nani je dao odličnu loptu Meirelešu, koji je sa 15-ak metara iskosa pogodio sami ugao Hasagićevog gola. Pogodak nas je šokirao, a Portugalcima je skinuo teret s leđa, pa su preuzeli konce u svoje ruke.

S druge strane, naša igra se raspala, postići tri gola Portugalu ipak je bilo utopija. Uslijedile su šanse Simai i Meireleša, a mi smo pokušali preko Pjanića, čiji je odličan slobodnjak Eduardo izbio u korner, te Džeke, kojem je Fereira (Ferreira) s noge skinuo loptu.

U 77. minuti Salihović je zbog nesportske reakcije dobio crveni karton. U izljevu bijesa navijači su pogodili pomoćnog sudiju, ali meč je ubrzo nastavljen. Međutim, za nas je bilo davno gotovo.

Navijači su, na kraju, uprkos porazu aplauzom ispratili igrače sa terena.