Prednost za Portugal, žal i nada za Bosnu

Pise Nikola Bulatović - Elektronske Novine.Portugalci su na svom terenu pobedili Bosnu i Hercegovinu sa 1:0 i tako se približili Svetskom prvenstvu. Domaći tim je bio bolji rival u ovom meču za jedan gol, ali su i Bosanci imali za čim da žale, jer su propustili dve-tri dobre prilike, pogotovo u finišu prvog i drugog dela. Jedini gol postigao je Bruno Alveš u 20. minutu. Minimalnu prednost pred revanš imaju i selekcije Rusije, odnosno Francuske, dok će meč u Ukrajini početi od nule.

U Portugalu minimalac domaćina. Rezultat meča predstavlja realan odnos snaga, ali je i te kako mogao biti drugačiji. Portugal je na startu pokazao da želi gol što pre, a Bosanci su svoju šansu tražili preko kontranapada. Pritisak domaćeg tima u prvih pola sata više nego prisutan. Akcijama se najviše isticao Nani, koji je dobro prodirao po desnoj strani, ali nije uspevao konkretno da završi svoje napade. Tačnije, nedostajao je završni pas. U 26. minutu Bosanci su mogli da ostanu sa desetoricom, ali je sudija oprostio Spahiću start za žuti karton. Hasanagić je potom dobro intervenisao posle šuteva Fereire i Meireleša, ali nije uspeo na isteku pola sata meča. Nani je opet dobro probio i centrirao, lopta je odskočila, a na nju je natrčao Bruno Alveš i doveo svoj tim u više nego zasluženo vođstvo.

Bosanci su u prvom poluvremenu bili bezopasni sve do 39. minuta, ako se izuzme atraktivni i bezopasni pokušaj Ibiševića, ubrzo nakon vodećeg gola Portugalaca. Šansu je imao Salihović, ali je dva njegova pokušaja u istom napadu uspela da spreči odbrana domaćih, tačnije golman Eduardo i defanzivac Pepe. Od momenta kada su primili gol, gosti igraju mnogo bolje i najbolju priliku imaju minut pre kraja poluvremena. Ibričić je neometan, sa tri metra pogodio prečku posle kornera, da bi nakon toga Salihović dobro izveo slobodnjak i zamalo bio neprecizan. Prvi deo pripao je Portugalu, a rezultat je izražen onolikom razlikom koja je bila i u igri dva rivala. Prvu dobru šansu u nastavku imao je Portugal preko Liedsona, koji je u situaciji oči u oči sa golmanom sutirao preko gola. Nedugo zatim i Simao je pokušao, ali je njegov udarac za malo bio neprecizan. Igrač koji je u mnogome obeležio meč jeste defanzivac Portugala, Pepe koji je sjajno uštopovao napadače Bosne, ali i povremenim ubacivanjima bio opasan po gol gostiju.

U 74. minutu moglo je da bude 1:1. Ibišević je iznanada izašao sam pred Eduarda, tražio kontakt, ali je golman Portugala inteligentno reagovao, raširio ruke, pa je napadač gostiju izgubio ravnotežu i upropastio dobru priliku. Šansa, ili još bolje šanse meča dogodile su se minut pre kraja i to za goste. Džeko je naime, sa pet metara pogodio prečku, lopta se odbila do Muslimovića, a ovaj uspeva da sa sedam metara pogoti stativi praznog gola. Hvatali su se za glavu Bosanci, svesni da je ova lopta mogla da im bude karta za Mundijal. Minimalna prednost za Portugal i nada za Bosnu, koja će u revanšu igrati bez Spahića, Rahimića i Muratovića.